Ako vybrať badmintonovú súpravu?

Máte radi raketové športy alebo len hľadáte aktívnu náplň vašej dovolenky? Kúpte si bedmintonový set s raketou, loptičky aj ďalšiu výbavu a môžete rovno vyraziť na ihrisko. Pri výbere si skontrolujte, čo všetko balenie obsahuje a s akým typom rakety budete hrať. Aj s tým vám pomôže náš poradca, v ktorom sa zameriame na výber vhodnej rakety a loptičiek.

Máte radi raketové športy alebo len hľadáte aktívnu náplň vašej dovolenky? Kúpte si bedmintonový set s raketou, loptičky aj ďalšiu výbavu a môžete rovno vyraziť na ihrisko. Pri výbere si skontrolujte, čo všetko balenie obsahuje a s akým typom rakety budete hrať. Aj s tým vám pomôže náš poradca, v ktorom sa zameriame na výber vhodnej rakety a loptičiek.

Doba čítania 8 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Výber podľa pokročilosti

Začiatočník

S badmintonom ešte len začínate alebo ho hráte iba párkrát ročne na dovolenke? Čoby rekreační hráči sa nezdržujte vyberaním rakety podľa herného štýlu. Vyberajte balenie s pružnými a stredne pružnými raketami. Pri hre s nimi lepšie pocítite svoje údery a ľahšie si tak osvojíte základnú techniku. Vyhovovať vám budú plastové rýchlejšie loptičky, ktoré sú takmer nezničiteľné. Teda ak ich omylom neprepinknete susedovi cez plot.

Stredne pokročilý

Smeče, dropy, podanie, to všetko už máte zvládnuté. Hráte napospol pravidelne a neustále sa zdokonaľujete. Vám najlepšie sadnú stredne pružné a stredne tuhé rakety. S nimi už zareagujete na súperove údery rýchlejšie. A ak navyše siahnete po rakete s vyvážením na stred, užijete si zo všetkého trochu: lepšia kontrola, silnejší úder, rýchlosť. Skvelá voľba pre hráča na stredne pokročilej úrovni.

Pokročilý a pretekár

Vy už pravdepodobne viete, aký štýl hry vám vyhovuje lepšie a kde sú vaše silné stránky. Ak svoje pravidelné tréningy ďalej dopĺňate o rôzne turnaje a súťaže, zvládnete zahrať skvelú hru s akoukoľvek raketou. Dávate prednosť rýchlemu a nečakanému útoku? Potom svoje prednosti umocníte tuhou raketou. Ak však skôr protihráča premôžete taktickú hrou, bude pre vás jasnou voľbou pružná raketa s vyvážením do ruky. Nakoniec oceníte perové loptičky pre ich špičkovú dynamiku aj možnosť upravovať ich rýchlosť pristrihnutím dĺžky.

Začiatočníci skôr využijú pružné a ľahko ovládateľné rakety, pokročilí hráči by mali pri výbere zohľadňovať spôsob a štýl hry

Dôležité parametre rakety

Tuhosť

To, aký tuhý/pružný rám bude mať vaša raketa, podstatne ovplyvní silu vášho úderu, rýchlosť a ovládateľnosť. Bežne sa stretnete s rozdelením tuhý (stiff), pružný (flexible), stredne pružný (medium flex, dynamic).

Tuhé rakety

Chcete sa blysnúť prudkým smečom? S tým vám najlepšie pomôže tuhá raketa. Tá je maximálne stabilná a vďaka tomu loptička dosiahne vyššiu rýchlosť.

  • Rýchly útok

  • Ostré smeče

  • Väčšia rýchlosť s priamou trajektóriou

  • Vyžaduje väčší švih

  • Nutná dobrá technika

Pružné rakety

S pružnou ohybnou raketou doletí vaša loptička ďalej a vám sa tak bude lepšie brániť. Čím ohybnejší model budete používať, tým lepšie sa vám bude raketa ovládať. Pokiaľ s hraním ešte len začínate, s pružným rámom si rýchlejšie osvojíte základnú techniku.

  • Dlhé výmeny

  • Vhodné pre defenzívnu hru

  • Do úderu nie je potrebné vložiť takú silu

  • Menšia rýchlosť loptičky

  • Horšie na ostré útoky

Stredne pružné rakety

Presne z každého trochu vám ponúknu stredne pružné rakety. Pre vašu všestrannú hru preto budú najlepšou voľbou. Oveľa viac tu potom hrajú úlohu nasledujúce parametre.

Hmotnosť

Váhu rakety uvádzajú výrobcovia väčšinou bez výpletu a omotávky. To však neznamená, že by nimi nebola raketa vybavená. Vždy záleží na konkrétnom modeli. Na trhu bežne zoženiete rakety ľahšie ako 85 g, ale aj ťažšie ako 100 g.

Ľahké rakety do 90 g vám umožnia hrať skvelú technickú hru, ale s menšou razanciou úderu. Oproti tomu ťažšie rakety nad 95 g dodajú hre na sile, zato za cenu horšej ovládateľnosti. Na pravidelné tréningy skôr oceníte ľahšie rakety, s ktorými bude manipulácia rozhodne pohodlnejšia.

Nevýhodou ťažkej rakety je jej ťažšia kontrola a manipulácia

Vyváženie

O tom, či vaša raketa bude skôr útočná alebo obranná, rozhodne jej vyváženie. Bežne sa rozlišuje trojaké: na stred, do hlavy a do ruky. A ako si v praxi vyváženie predstaviť? Položte si raketu na prst a v mieste, kde sa model dostane do rovnovážnej polohy, je bod vyváženia.

  • Vyváženie do hlavy - ak je raketa vyvážená bližšie k svojej hlave (výpletu), bude sa vám lepšie hrať dynamická hra s rýchlymi údermi.

  • Vyváženie do ruky - čím bližšie je raketa vyvážená k rukoväti, tým bude vhodnejšia na technickú hru a obranu, pretože sa vám s ňou bude lepšie manipulovať.

  • Vyváženie na stred - raketa vyvážená zhruba vo svojom strede prinesie zo každého niečo, kontrolu švihu aj rýchlosť loptičky.

Niektorí výrobcovia môžu vyváženie udávať v milimetroch. Vtedy hodnota vyjadruje vzdialenosť od konca rukoväte smerom k hlave rakety.

Vyváženie

Anglické označenie

Vzdialenosť v mm

Štýl hry

Do hlavy

head heavy

viac než 315 mm

útočný

Do ruky

head light

menej než 304 mm

obranný, technický

Na stred

even balance

305–314 mm

všestranný

Dĺžka

Aj keď má dĺžka rakety vplyv na štýl hry, pocítia ju skôr pokročilí technickí hráči. Za bežný rozmer sa považujú rakety s dĺžkou 665 mm. Dnes sa však stále viac používa predĺžené vyhotovenie tzv. longovka. Tieto rakety dosahujú 675 mm. A prečo si zaobstarať skôr dlhší model? Longovky zväčšujú dráhu švihu a tým aj intenzitu úderu.

Vlastnosti loptičiek

Materiál

Väčšina setov obsahuje plastové loptičky. Tie využijete ako na dovolenke, tak na svojich pravidelných tréningoch. Tieto loptičky len tak nezničíte a hru s nimi si užijete aj ako začiatočník alebo pokročilý hráč. Popri tom loptičky z husieho peria sú rozhodne náchylnejšie na deformáciu, preto ich skôr využívajú skúsení hráči. Pri takýchto loptičkách sledujete lepšie letové vlastnosti aj vyššiu rýchlosť.

Okrem plastových, nylonových a páperových loptičiek nájdete na trhu aj špičkovú kvalitu v podobe karbónových loptičiek. Tie spájajú výhody plastu a peria, teda ich len tak nezničíte a navyše s ním zakúsite perfektné letové vlastnosti. Za karbón si však priplatíte.

Rýchlosť

Chystáte sa hrať na slnečnej pláži alebo v uzatvorenej hale? Aj okolité podmienky ovplyvnia vlastnosti loptičky. Na tube väčšinou nájdete číselné označenie rýchlosti, kedy číslo 75-76 zodpovedá pomalým až stredne pomalým loptičkám, 77 stredným a 78-79 stredne rýchlym až rýchlym modelom.

Stredne rýchle loptičky sú najpredávanejšie a hodia sa do cca 23 °C

Na vyhriate ihrisko, kde sa teplota vzduchu pohybuje medzi 20-30 °C si ideálne zbaľte pomalé loptičky. Naopak v klimatizovaných halách do 20 °C vám skôr prídu vhod rýchle loptičky. Ak si ešte nie ste istí svojimi údermi, radšej voľte pomalšie loptičky. Nebudete musieť vyvíjať takú silu a skôr sa zameriate na správnu techniku.

Ďalšia bedmintonová výbava

Nechcete sa zdržiavať výberom ďalších doplnkov? Zamerajte sa na nadupaný bedmintonový set, ktorý okrem loptičiek obsahuje aj ďalšiu výbavu. Z tej, ktorú využijete hneď pri prvom tréningu, je dôležitá bedmintonová sieť. Tá je dlhá cca 6 m a vysoká 0,5. Výšku upravujú tyče a kolíky na zaistenie. Správne by mala byť sieť pri hre vysoká 1,5 m. Pokiaľ ju balenie neobsahuje, zaobstaráte ju aj samostatne v kategórii sietí.

Aby sa vám všetko príslušenstvo a hlavne raketa dobre prenášala, budete potrebovať badmintonovú tašku. Obaly a tašky sa väčšinou vyrábajú s popruhom do ruky aj na chrbát a obsahujú viac vreciek. V sete môžete mať len základný obal, prepracovanejší model potom zoženiete v kategórii bedmintonových tašiek. Do tej potom môžete uložiť aj vhodnú športovú obuv a prezlečenie.

Slovníček pojmov

  • Podanie - základný úder, ktorým uvediete loptu do hry. Zahrať môžete buď vysoké, polovysoké alebo nízke.

  • Lob - lopta hraná od siete a letiaca oblúkom k zadnej čiare súperovej polovice ihriska

  • Drajv - všetky údery hrané vedľa tela hráča a to buď na forhendovej, alebo bekhendovej strane.

  • Klír - lopta letiaca vysokým oblúkom zo zadnej časti ihriska k zadnej čiare súpera

  • Drop - lopta hraná zo zadnej časti kurtu a dopadajúca v blízkosti siete

  • Smeč - veľmi prudký úder, kedy lopta letí šikmo dole do súperovej polovice ihriska

  • Krátka lopta - lopta zahraná čo najbližšie pri sieti a padajúca tesne za sieť

  • Sklepnutá lopta - prudká lopta pri sieti zahrávaná nad úrovňou pásky a letiaca šikmo dolu

  • Sweet spot - optimálna plocha na rakete pre zahranie dobrej loptičky

  • Longovka - predĺžená raketa meracia 675 mm

  • Grip - omotávky, ktoré zlepšujú pohodlie, rozširujú rukoväť a sajú pot

  • Shaft - hriadeľ, časť medzi rukoväťou a hlavou rakety